Radioelektronik 1989/09
- Szczegóły
- Kategoria: Radioelektronik - spis treści
- Odsłony: 5027
Radioelektronik, wrzesień 1989, Rocznik XL (124)
Z KRAJU I ZE ŚWIATA (2 strona okładki)
- Wystawa sprzętu do nagłośnienia
Wystawa, która odbyła się w dniach 18 i 19 kwietnia br. w Warszawie została zorganizowana staraniem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych z udziałem kilku znanych firm zachodnich (JBL - głośniki, zespoły głośnikowe; Soundcraft - konsole reżyserskie; Harman Kardon - sprzęt hi-fi b. wysokiej klasy). Na forum informacyjnym towarzyszącym wystawie wygłoszono cztery odczyty dotyczące głównie nagłaśniania. - Przenośna kombinacja telewizor/magnetowid
To "tępione" u nas wysokimi cłami urządzenie stanowi niewątpliwy postęp w technice przenośnego sprzętu audiowizualnego. Dotychczas spotykało się takie kombinacje tylko w dużych stacjonarnych telewizorach, tymczasem zestaw TVR 4500 firmy Grundig zawiera telewizor o przekątnej ekranu 43 cm. Jest to odbiornik dwustandardowy (PAL-SECAM Ost) z tunerem PLL przystosowanym do odbioru telewizji kablowej.
- Układ scalony w żelazku do prasowania
Parametry układu scalonego U2604B (Telefunken) jeszcze parę lat temu mogłyby użytkownika żelazka zaszokować, tak nowe i nietypowe funkcje ma żelazko wyposażone w ten układ. Dziś cały sprzęt zelektronizowany charakteryzuje się zupełnie innym poziomem własności użytkowych od swych elektromechanicznych protoplastów.
OGŁOSZENIA (1)
ELEKTROAKUSTYKA - SELEKTYWNY KOREKTOR CHARAKTERYSTYKI CZĘSTOTLIWOŚCI (2)
Konwencjonalny regulator brzmienia mający wpływ na przebieg charakterystyki częstotliwości przedwzmacniacza nie działa selektywnie, tzn. nie jest możliwe za pomocą takiego regulatora wzmocnienie bądź osłabienie wybranego zakresu częstotliwości obejmującego np. dwie oktawy. Korektor, którego schemat przedstawiono niżej, jest przeznaczony właśnie do takiego selektywnego regulowania wzmocnienia w wybranym dosyć wąskim zakresie częstotliwości.
Podstawowymi elementami korektora są dwa wzmacniacze operacyjne (o małych szumach) i trzy potencjometry, z których dwa są sprzężone. Pierwszy układ scalony (US1) pełni funkcję stopnia wejściowego i przemiennika impedancji. Drugi układ scalony (US2) pracuje w układzie korektora. Gdy ślizgacz potencjometru P1 jest w lewym położeniu, to układ ma cechy filtru pasmowo-przepustowego, uprzywilejowując zakres częstotliwości zależny od wartości elementów R1, R2, P2, C1, C2. Gdy ślizgacz potencjometru P1 jest przesunięty w położenie prawe, to układ ma cechy filtru pasmowo-zaporowego, wprowadzając tłumienie w zakresie zależnym od wartości wymienionych poprzednio elementów.